مجوز خروج از کشور بانوان

  • صفحه اصلی
  • سوالات پر تکرار
  • مجوز خروج از کشور بانوان
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
مجوز خروج از کشور بانوان

آیا بانوان متاهل برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارند؟ آیا زنی که کمتر از ۱۸ سال سن دارد فقط اجازه همسر کفایت می کند؟

07 تیر 1400 323
طبق قوانین جاری کشور، بانوان متاهل جهت خروج از کشور، نیازمند اخذ اجازه کتبی از همسر خود هستند.
با دادن این حق به آقایان، در اعمال حقوق بانوان محدودیت هایی موجود است که می توان با استفاده از راهکارهای قانونی مانند گرفتن وکالتنامه بلاعزل از همسر، اقدام کرد.
بند ٣ ماده ١٨ قانون گذرنامه بیان نموده است:
زنان شوهردار حتی اگر کمتر از ۱۸ سال تمام باشند با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه که مکلف است نظر خود را اعم از قبول درخواست یا رد آن حداکثر ظرف سه روز اعلام دارد کفایت میکند.
زنانی که با شوهر خود مقیم خارج هستند و زنانی که شوهر خارجی(مسلمان) دارند و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند از شرط این بند مستثنی می‌باشند.
مطابق با قوانین موجود، زوجه جهت خروج از کشور بدلیل مسافرت، ادامه تحصیل و … نیازمند اخذ اجازه کتبی از همسر خود می باشند که این امر ممکن است بعد از عقد نکاح منجربه بروز مشکلاتی فی ما بین آنان گردد. بنابراین بعضی از بانوان در ضمن عقد نکاح شرط نمایند که زن، حق خروج از کشور را داشته باشد و یا اینکه پس از عقد نکاح، بصورت جداگانه، طی یک وکالتنامه ای بصورت بلاعزل، با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، اجازه خروج از کشور را از همسر خود اخذ نموده تا برای هر بار خروج از کشور، نیازمند اخذ اجازه مجدد نباشند.
آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید مشکل حقوقی خود را با وکلای مجرب در میان بگذارید؟