عنوان پرسش : چک وصول نشده ۱۳
ضمن سلام، بنده از شخصی پنج فقره چک به صورت ماهانه داشته ام که از مهر سال گذشته شروع می شد و هر ماه یک چک، متاسفانه هیچ کدام از این چک ها وصول نشد و بنده روی دو چک اول اقدام قانونی کردم. که هر بار این شخص با گذاشتن اعتراض جریان قانونی را به به تاخیر می اندازد. درین رابطه چند سوال دارم. ۱. آیا با توجه به کم شدن ارزش پول از زمان تاریخ سررسید چک ها ضرری که بابت این قضیه متوجه من شده محاسبه خواهد شد یا نه؟ ۲. این شخص به صورت شراکتی یک شرکت دارد که پول من را در این شرکت صرف کرده ایا با توجه به اینکه من از شخص خود ایشان چک دارم ، می توانند ادعایی مبنی به مربوط بودن این قضیه به شرکتشان کنند و با اعلام ورشکستگی شرکت طلب من را قسط یندی کنند با توجه به اینکه ایشان ملک شخصی نیز دارند.
۳. مدت زمان تخمینی برای به ثمر رسیدن این شکایت چقدر می باشد با توجه به اینکه از بهمن ماه سال گذشته اقدام قانونی صورت گرفته و چند بار بخاطر اعتراض ایشان به تعویق افتاده است. ۴. من فقط برای دو چک اول اقدام قانونی کرده ام آیا بهتر است تا به سرانجام رسیدن این دو چک صبر کرده و سپس برای بقیه چک ها اقدام کنم یا همین الان برای همه چک ها اقدام کنم. ۵. در آخر پرداخت طلب من چگونه خواهد بود آیا احتمال قسط بندی آن هست با توجه به دارا بودن یک ملک شخصی به نام خودشان و یک ملک به نام همسرشان. سپاس گزارم از توجه شما

با سلام
1_خسارت تاخیر تادیه با توجه به نرخ شاخص تورم بانک مرکزی از تاریخ سررسید لغایت اجرای حکم (در صورت درج شدن در ستون خواسته دادخواست بدوی)محاسبه می گردد.
2_درصورتی که بتوانید از محکوم علیه مالی معرفی نموده و توقیف کنید اعسار وی رد خواهد شد
4_اقدام نسبت به همه چک‌ها صحیح تر و از لحاظ زمانی بهتر است.