عنوان پرسش : دریافت جوازساخت مسکن ۱۷
سلام وقت بخیر
من یک قطعه زمین داشتم تو یکی از روستاهای گیلان میخواستم از خدمتتون بپرسم برای دریافت جواز ساخت و ... چه کارایی باید انجام بدم
سپاس از بزرگواریتون

با سلام
مراحل صدور پروانه ساختمان عبارتند از :
تشکیل پرونده
دستورنقشه
طراحی نقشه
پرداخت عوارض
تهیه مدارک پیش نویس
چاپ پروانه

۱- تشکیل پرونده
در این گام باید مالک و یا وکیل مالک (مالکین) با ارائه تمام مدارک موردنیاز برای تشکیل پرونده به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک نزدیک محل پروژه مراجعه کند.
سپس درخواست پروانه تخریب و نوسازی را در آنجا ثبت کند.
بعد از تشکیل پرونده درخواست بازدید ازملک را در دفتر خدمات ثبت می‌کنید.پس از آن یک مأمور از شهرداری برای بازدید می‌آید و موارد ذیل را در گزارش خود ذکر می‌کنند. (ابعاد ملک، عرض‌گذر، بنای موجود و …)
۲- دستور نقشه
پس از بازدید و بررسی زمین از طرف شهرداری دستور نقشه برای مالک ارسال می‌شود که در دستور نقشه اطلاعاتی مانند اصلاحی شهرداری و تعداد طبقات و مساحت هر طبقه در دستور نقشه اعلام می‌شودکه این اطلاعات بر اساس نوع پهنه، عرض‌گذر و برخی اطلاعات دیگر زمین محاسبه می‌شود.
در مرحله بعدی باید این اطلاعات (دستور نقشه) را مالک به مهندس معمار (طراح نقشه اصلاحی) ارجاع دهد.
۳- طراحی نقشه
مهم‌ترین گام بین گام‌ها طراحی نقشه است. در این گام گروه طراحی باید بر اساس دستور نقشه، طراحی فاز یک را آغاز کند.سپس نقشه ها با ضوابط شهرداری و ضوابط آتش‌نشانی چک شوند و همین‌طور در هماهنگی با مهندس سازه طراحی بهینه‌ای انجام دهد تا هم ازلحاظ زیبایی، هماهنگی، هارمونی، حتی تأمین حداکثر پارکینگ و… در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشد.
این نقشه‌ها پس از طراحی به دفتر خدمات الکترونیک برای بررسی ارسال می‌شود و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد.در این صورت دفتر مهندسی ملزم است نقشه را اصلاح کند و به دفتر خدمات الکترونیک ارجاع دهد تا تائید نقشه را دریافت کند.
۴- پرداخت عوارض
بعد از رفع ایرادهای ضوابطی (تأییدیه نقشه) که از سوی دفتر خدمات گفته‌شده است، پس از تائید از سوی صدور پروانه شهرداری هر منطقه حالا نوبت به پرداخت عوارض می‌رسد.
این مورد در پروانه ساختمان منظور پرداخت عوارض تخریب و نوسازی است.در هر منطقه بر اساس تراکم موجود بر اساس تعداد طبقات و متراژ محاسبه می‌شود.مبلغ تعیین شده را مالک باید پرداخت کند و پرداخت باید به اداره درآمد مالیات باشد.
۵- تهیه مدارک پیش‌نویس
پس از پرداخت عوارض و دریافت تأییدیه مبنی بر پرداخت عوارض تخریب و نوسازی حال نوبت به تهیه‌ی مدارک پیش‌نویس می‌رسد.برای تهیه پیش‌نویس خود مالک باید به دفاتر خدمات مربوطه مراجعه کند و فرم درخواست تعیین ناظر را پر کند.لیست مدارک پیش‌نویس شامل موارد زیر می‌باشد:
برگه سبز برگ مهرشده ۴ رشته شامل ساز، معماری، برق و مکانیک
برگ سبز (سهمیه) ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر
برگه تعهد رعایت اصلاحیه و تأییدیه نما
فایلهای نقشه سازه، برق و مکانیک
چک‌لیست‌های مبحث ۱۹ ۶ بارگذاری و زلزله
برگه تعهد مشاوره ژئوتکنیک و تأییدیه خاک
سپس منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفتر خدمات بماند.پس از تعیین ناظر، مالک ملزم به عقد قرارداد مابین خود و ناظر می‌شود.قرارداد تدوین شده باید برای سهمیه (برگ سبز) و همچنین تعهد رعایت اصلاحی و تأییدیه ناظر نما به دفتر خدمات تحویل داده شود.لازم به ذکر است برای متراژهای بالای ۲۰۰۰ متر ملزم به ارائه نقشه فاز ۲ به سازمان نظام‌مهندسی هستیم.این نقشه ها شامل ماده ۳۳ نظام‌مهندسی یعنی ۴ رشته ساختمانیِِِِِ سازه، معماری، برق و مکانیک می‌باشد.تأییدیه فاز ۲ از طرف نظام‌مهندسی پروسه‌ای طولانی است که معمولا اصلاحی‌های زیادی دارد.
۶- چاپ پروانه
پس از تهیه مدارک نوبت چاپ پروانه می‌رسد بعد از تائید چهار رشته برای اخذ تأییدیه‌ها (توسط کنترلر) دفتر خدمات الکترونیک، نوبت تأییدیه‌های زیر می‌باشد:
طرح تفصیلی بر و کف
رئیس صدور پروانه
معاون شهرسازی و معماری
تأییدیه شهر
در بعضی مواقع برای تعیین کد صفرصفر (صفر مالک) و برای افزایش میزان عرض درب ورودی و مشابه این موارد نیاز به تأییدیه شورای معماری هر منطقه می‌باشد.مدت اعتبار پروانه ساختمانی به‌طورمعمول ۲ سال است.اگر در این دو سال پروژه به اتمام نرسد باید برای دو سال بعد پروانه را تمدید کنیم .البته این برای پروژه‌های معمولی است و یک جدولی برای تعداد طبقات و متراژ وجود دارد.
اگر در طی ساخت ساختمان، بنا به دلایلی در نقشه معماری اولیه (طرح فاز یک) تغییر ایجاد شود دوباره باید فرآیندی همانند مراحل اخذ پروانه ساختمان (پروسه بالا) طی شود ولی با این تفاوت که اسم آن پروانه تغییر نقشه است که در دفتر خدمات تشکیل می‌شود و پروسه ای همانند پروانه ساختمانی دارد.
در حین ساخت ساختمان ممکن است مالک یا مجری برخلاف نقشه‌های مصوب عمل کند و به‌اصطلاح خلاف کند که در این صورت مالک باید به دنبال گواهی عدم خلاف برود.اگر خلاف آن از مقادیر مجاز مورد تائید شهرداری کمتر باشد باید عوارض اضافه متراژ را پرداخت کنند و گواهی عدم خلاف را دریافت کند.
و اگر متراژ خلاف از محدوده مجاز تجاوز کند دیگر با پرداخت خلافی کار پیش نمی‌رود و باید در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح شودکه معمولاً نظر به تحقیق می‌دهد پس مهم است که مقدار خلاف در محدوده مجاز باشد.