نکات قانونی در پیش خرید کردن خانه

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • نکات قانونی در پیش خرید کردن خانه
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
نکات قانونی در پیش خرید کردن خانه

نکات قانونی در پیش خرید کردن خانه

پیش خرید کردن خانه بدون تنظیم سند رسمی اعتباری ندارد. مشاوران املاک نیز اگر خودشان قرارداد پیش فروش را تنظیم کنند به عنوان مجرم شناخته می شوند. تنها راه برای انجام قرارداد پیش فروش واحدهای مسکونی این است

تام کروز
شاید بارها برای شما فرصت پیش خرید کردن خانه به وجود آمده باشد ولی از ترس کلاهبرداری ها این فرصت را از دست داده اید. دلیل این ترس بسیار زیاد شنیدن خبر کلاهبردارهایی است که به طور مرتب از گوشه و کنار می شنوید. بسیاری از افراد هستند که بخش بزرگ و یا حتی تمام سرمایه زندگی خود را با ترفندهای مختلف کلاهبردارها از دست داده اند.

مهم ترین دلیل این اتفاقات ناراحت کننده آشنا نبودن متقاضیان خرید خانه با قوانین و مسائل حقوقی آن است. باید به این نکته توجه داشته باشید که پیش خرید خانه یک نوع معامله است. اگر آن را بدون آگاهی از قوانین موجود انجام دهید به طور قطع در نهایت پشیمان می شوید. بنابراین آشنایی با نکات قانونی در این زمینه بهترین گزینه برای انجام یک معامله سودمند خواهد بود.

3 مورد مهم درباره پیش خرید کردن خانه کدام است؟

برای پیش خرید کردن خانه بهتر است قبل از هر نوع اقدامی چند نکته مهم را مورد توجه قرار دهید. تنها در این صورت است که می توانید سرمایه خود را در یک پروژه مطمئن وارد کنید. در نهایت با توجه به این نکات به راحتی صاحب یک خانه و یا یک آپارتمان با کیفیت می شوید. نکاتی که باید مدنظر خود قرار دهید شامل موارد زیر می شوند:

مشاوره با مراکز معتبر

مشاورین املاک معتبر یکی از مراکزی هستند که با داشتن کارشناس های خبره مشاوره های بسیار مفیدی ارائه می دهند. بنابراین شما پیش از عقد قرارداد در رابطه با پیش خرید کردن خانه می توانید با کارشناس های این مراکز مشورت کنید. مشاورین این مراکز به دلیل داشتن دانش کافی در این زمینه و تجربه لازم بهترین مسیر را پیش روی شما قرار می دهند. آن ها با اشراف کامل بر قوانین موجود و بازار خرید و فروش خانه به خوبی می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

توجه به مجوزهای واحدهای فروشی

مراحل مختلفی برای پیش فروش خانه وجود دارد که فرد مالک باید انجام دهد. انجام همه این مراحل باید تابع قوانین تعیین شده بوده، برای برخی از آن ها نیز مجوزهای لازم گرفته شود. بنابراین زمانی که می خواهید برای پیش خرید کردن خانه اقدام کنید حتماً از معتبر بودن مجوزهای آن مطمئن شوید. آشنایی با مراحل پیش فروش می تواند شما را با مجوزهایی که در این فرایند باید ثبت شوند، آشنا کند. این مراحل عبارت هستند از:

صادر شدن پروانه ساختمان توسط شهرداری منطقه

تنظیم شناسنامه فنی مستقل برای هر کدام از واحدهای ساختمانی: در این شناسنامه باید مشخصات کامل هر واحد به صورت کامل ثبت شده باشد.

  • گرفتن مجوز انتشار آگهی و تبلیغ از مراجع دارای صلاحیت در این زمینه
  • تبلیغات در جراید و رسانه ها
  • تنظیم سند رسمی

پیش خرید کردن خانه بدون تنظیم سند رسمی اعتباری ندارد. مشاوران املاک نیز اگر خودشان قرارداد پیش فروش را تنظیم کنند به عنوان مجرم شناخته می شوند. تنها راه برای انجام قرارداد پیش فروش واحدهای مسکونی این است که تنظیم این قرارداد در یکی از دفاتر اسناد رسمی انجام شود. مشاوران املاک هم موظف هستند در همین دفترخانه سند رسمی را برای طرفین انجام دهند. یعنی بعد از انجام مذاکرات ابتدایی و به توافق رسیدن طرفین، به آن دفتری که قرارداد پیش فروش تنظیم شده است، مراجعه می کنند.

در قرارداد پیش خرید کردن خانه چه مواردی باید باشد؟

زمانی که برای پیش خرید کردن خانه مطمئن شدید و موعد تنظیم قرارداد رسید حتماً به موارد مندرج در قرارداد دقت کنید. مواردی که باید در قرارداد وجود داشته باشند عبارت هستند از:

مشخصات طرفین

مشخصات دقیق طرفین به همراه سمتی که فروشنده در این معامله دارد باید به طور کامل در قرارداد ذکر شود.

مورد معامله

تمام جزییات مورد معامله باید به صورت دقیق در سند نوشته شود. مواردی مانند:

متراژ واحد: در صورت عدم تطابق در زمان تحویل طبق آنچه در سند توافق کرده باشید عمل می کنید.

طبقه

شماره واحد

شماره ثبت ملک اصلی

محل پارکینگ و انباری

اشتراکات موجود مانند گاز، برق، آب، تلفن و مواردی از این قبیل

مشخصات ملک

تمام مشخصات ملک حتی جزئی ترین آن ها باید در سند ثبت شوند. این جزییات شاید به نظر مهم نباشند ولی همین موارد نیز ممکن است اختلاف و مشکلاتی را در آینده به وجود بیاورند. مشخصاتی که باید ذکر شوند، موارد زیر هستند:

نقشه

جانمایی اتاق ها

کمد دیواری

جنس مصالح اعم از رنگ، شیرآلات، دستگیره ها، آیفون، درها، نوع سیم‌کشی، کابینت، سرویس بهداشتی، رادیاتورها، کلید و پریز، کولر، اجاق گاز و موارد دیگر

مشخصات فنی و معماری ملک

قراردادی که برای پیش خرید کردن خانه تنظیم می شود باید مشخصات فنی و معماری ملک را به طور کامل ثبت کرده باشد. شما می توانید به منظور گرفتن تضمین برای مغایر نبودن این مشخصات در زمان تحویل ساختمان، شرط بگذارید. یعنی در قرارداد ذکر کنید که موجود نبودن هر یک از این مشخصات در زمان تحویل ساختمان به شما امکان انجام اقدام مناسب می دهد. مثلاً در قرارداد بنویسید که حق فسخ معامله را دارید یا زیر نظر یک کارشناس می توانید معامله را با مبلغی پایین تر انجام دهید.

مشخصات فنی و معماری که باید در قرارداد تنظیم شده برای پیش خرید کردن خانه وجود داشته باشد شامل موارد زیر می شود:

کاربری زمین

زیربنای کل ساختمان

تعداد طبقات

واحدها

نوع مصالحی که در ساخت مورد استفاده قرار می گیرند

 نمای بیرونی

سیستم های گرمایشی و سرمایشی

قیمت ملک

مواردی که به این بند از قرارداد پیش خرید ملک مربوط می شوند عبارت هستند از:

قیمت نهایی ساختمان پیش فروش شده

چگونگی پرداخت وجوه آن با دقت و با جزییات دقیق و کامل

چگونگی تسویه حساب

نحوه پرداخت اقساط به صورت نقد و یا واگذاری چک

زمان پرداخت و موعد دقیق تحویل گرفتن ملک

سند رسمی یا وکالتنامه

فروشنده ای را برای انجام پیش خرید کردن خانه انتخاب کنید که یا سند رسمی یا وکالت نامه رسمی برای امر فروش داشته باشد.

تاریخ تحویل ملک

تاریخ تحویل ملک باید به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود تا در صورت تأخیر، خریدار بتواند خسارت خود را دریافت کند.

بیمه

بیمه مسئولیت فروشنده در پیش خرید کردن خانه این امکان را به خریدار می دهد تا در صورت بروز مشکل، خسارت خود را دریافت کند.

معرفی داور

انتخاب داور از جانب هر دو طرف معامله کمک می کند تا در زمان اختلاف های احتمالی، مشکلات بین آن ها حل و فصل شود.

انتقال سند

خریدار پس از اتمام کار می تواند مدارک خود را به مراجع دارای صلاحیت ارائه دهد و تقاضای انتقال سند داشته باشد. در این مرحله انتقال سند انجام می شود و کار پیش خرید کردن خانه نیز تمام خواهد شد.


کلمات کلیدی مرتبط: خرید خانه، پیش خرید خانه، پیش فروش خانه، خرید و فروش خانه، پیش فروش واحدهای مسکونی، پیش خرید ملک


آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید سوال حقوقی خود را از وکلای مجرب بپرسید؟

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.