مقالات

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

چک بهتر است یا سفته؟

هر روزه انسان ها درزندگی خود معاملاتی انجام میدهند از خرید یک وسیله از فروشگاه گرفته تا وسایل اساسی،گاهی این خرید ها با وجه نقد صورت میگرند و گاهی به واسطه اسناد مانند چک، سفته،برات، LC و... که مهمترین و پرکاربرد ترین آن چک و سفته است

تام کروز

هر روزه انسان ها درزندگی خود معاملاتی انجام میدهند از خرید یک وسیله از فروشگاه گرفته تا وسایل اساسی،گاهی این خرید ها با وجه نقد صورت میگرند و گاهی به واسطه اسناد مانند چک، سفته،برات، LC و... که مهمترین و پرکاربرد ترین آن چک و سفته است. اغلب افراد نمی دانند برای انجام یک معامله یا ضمانت بهتر است چک بدهند و یا سفته و مهم تر از آن بدلیل ناآگاهی از قوانین این اسناد همواره در نحوه استفاده آن مردد و نگران هستند. با ما همراه باشید تا بدانید استفاده از کدام بهتر است و همچنین چه زمانی باید از آنها استفاده شود.
چک چیست؟
سندی است که توسط آن شخص دارنده مبلغی را که باید بصورت وجه نقد پرداخت نماید از آن استفاده کرده و به واسطه آن به بانک خود دستور می دهد که مبلغ مندرج در متن چک را به دارنده آن پرداخت نماید.
شما برای آنکه بتوانید دسته چکی داشته باشید مسلما باید نزد بانک خود با تکمیل کردن مدارک و احراز برخی شرایط درخواست خود را ثبت کنید و پس از تایید دسته چک به شما تحویل داده می شود
سفته چیست؟
سفته نوعی سند است که در آن امضا کنند متعهد می شود مبلغ مندرج بروی سفته(که از قبل توسط بانک تعیین شده)را در تاریخ معینی به دارنده آن پرداخت نماید حال این دارنده می تواند شخص حامل یا مشخص و یا به حواله کرد صادر شده باشد.
تفاوتی اصلی سفته با چک در این است که شما با پرداخت مبلغی مشخص این برگ سند را می توانید از بانک و یا حتی بسیاری از مراکز دیگر تهیه نماید ولی این امر به این معنا نیست که سفته فاقد اعتبار است.
قبل از اینکه به موارد دیگر بپردازیم به این موضوع باید اشاره کرد که سفته جز اسناد تجاری است و نه سند رسمی و به تبع آن شما نمی توانید صادر کننده آن را تحت تعقیب کیفری قرار دهید اما اگر این سند تجاری به درستی تنظیم شود، دارنده آن از مزایایی فراتر از اسناد دیگر بهرمند خواهد شد .
نحوه وصول چک
دارنده چک تنها با پشت نویسی کردن چک و ارائه آن به یکی شعب بانک مندرج در چک آن را وصول نماید و در صورتی که حساب صادر کننده چک فاقد اعتبار کافی  و یا به هر دلیل امکان وصول چک میسر نباشد دارنده می تواند درخواست گواهی عدم پرداخت بدهدو به واسطه این گواهی اقدام حقوقی و یا کیفری نسبت به صادر کننده و یا تضمین کنندگان آن نماید.

نحوه وصول سفته 
ساده ترین راه وصول سفته این است که شما در تاریخ سر رسید به متعهد اعلام نمایید که وجه را به شما پرداخت نماید و شما سفته را به وی بازگردانید ولی این احتمال معمولا 99 درصد اتفاق نمیافتد و شما باید درخواست واخواست سفته را بدهید. این درخواست را می توانید از طریق بانک و یا دوایر واخواست دادگستری انجام دهید. لازم است بدانید در هنگام درخواست واخواست شما 2 انتخاب پیش رو دارید اول اینکه 2 درصد از مبلغ سفته را پرداخت نمایید که این امر سبب می شود سفته شما جز اسناد تجاری محسوب 
شود و دیگر نیازی به پرداخت خسارت احتمالی نیست راه دیگر این است که شما این 2 درصد را پرداخت ننمایید و دادخواست مطالبه وجه به استناد سفته بدهید که در این حالت نیاز به پرداخت خسارت احتمالی می باشد.
توجه کنید که سفته به هیچ عنوان قابلیت پیگیری کیفری نداشته و این موضوع تنها شامل چک خواهد شد.
سفته یا چک ، کدام بهتر است؟
موضوعی که در جامعه ما اشتباها عرف شده این است که سفته اعتبار چندانی ندارد و شما به پول خود نخواهید رسید همچنین دردسر های وصول آن بسیار است و تنها چک است که به راحتی قابلیت وصول دارد و همین موضوع منجر شده که اشخاص تمایل بیشتری نسبت به دریافت چک داشته باشند و به سفته زیاد توجه ای نکنند. اما واقعیت امر این گونه نیست و این یک اشتباه عرفی می باشد همانطور که گفته شد سفته جز اسناد تجاری محسوب می شود و عندالمطالبه است بدین معنا که شخص صادر کنند و اشخاصی که در پشت سفته ضمانت پرداخت داده اند همگی ملزم به پرداخت این سند می باشند از طرفی این سند (سفته) مورد پذیرش بسیاری از شرکت های خصوصی معتبر برای قرارداد های کار و تضمینات قراردادی می باشد که نشان از این دارد سفته ارزشی برابر و حتی بالاتر از چک خواهد داشت.
اما موضوع انتخاب سفته یا چک به شما و موقعیت استفاده شما بستگی دارد به عنوان مثال در هنگام انعقاد قرارداد خرید خودرو بهتر است چک دریافت شود تا سفته و در مقابل هنگامی که شما قصد دارید کارمندی را استخدام نمایید و یا در شرکتی استخدام شوید بهتر است بابت تضمین از سفته استفاده نمایید و نه از چک.

آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید سوال حقوقی خود را از وکلای مجرب بپرسید؟

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.