شکایت از کلاهبرداران اینترنتی

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • شکایت از کلاهبرداران اینترنتی
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
شکایت از کلاهبرداران اینترنتی

شکایت از کلاهبرداران اینترنتی

نحوه ی شکایت از کلاهبرداران اینترنتی

تام کروز
نحوه ی شکایت از کلاهبرداران اینترنتی

-          کلاهبرداری اینترنتی:

-          امروزه با روند روبه رشد افراد در فضای مجازی و خرید های اینترنتی معضل های جدید در زندگی افراد بوجود آمده  که به این معضل ها کلاهبرداری اینترنتی می گویند .

-          البته برای پیگیری اینگونه معضل ها و برای بازپس گرفتن حق خود می توانیم به (پلیس فتا) مراجعه کنیم و مجرم در فضای را دستگیر کنیم .

پلیس فتا

-          در اواخر سال ۱۳۸۷ دبیرخانه پلیس فتا در ستاد ناجا راه‌اندازی شد که شامل کمیته‌های مطالعات تطبیقی، کمیته تجهیزات و منابع انسانی، مالی، کمیته خسارت و سازمان بود و ریاست آن نیز به سردار سرتیپ دوم پاسدار سیدکمال هادیانفر واگذار شد. در نهایت سند راهبردی این نیرو در ۱ اسفند ۱۳۸۷ به تصویب هیئت وزیران رسید و این یگان شکل گرفت. هم‌اکنون رئیس پلیس فتا سردار سرتیپ دوم وحید مجید است

-          پلیس فتا(پلیس تولید و تبادل اطلاعات یا پلیس سایبری )وظیفه دارد هرگونه برداشت اینترنتی از حسای های بانکی ،دسترسی های غیر مجاز ،جعل رایانه ای ،سرقت و کلاهبرداری ،جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی ،هتک حیثیت ، نشر اکاذیب ،تولید و آموزش بدافزار ها و نرم افزارها و... را مورد پیگیری و پیگرد قرار دهد .

-          تعریف دقیق از کلاهبرداری اینترنتی در حقوق : ماده 12 قانون جرائم رایانه ای می گوید استفاده غیر مجاز از سامانه های رایانه ای برای ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن ،تغییر ،محو ،ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه و تحصیل وجه یا مال یا منعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری .

-          برخی از معروف ترین کلاهبرداری های اینترنتی عبارتند از :

1-      فروشگاه اینترنتی تقلبی

2-      اسکیمر

3-      سرقت اطلاعات با ویروس و آگهی تبلیغات

4-      جعل اسناد

5-      سایت های شرط بندی

6-      خالی کردن حساب به بهانه ی قرعه کشی

7-      برداشت غیر مجاز از حساب

8-      هک و نفوذ

9-      پورنوگرافی (موارد سوء اخلاقی)

10-  جرائم سازمان یافته اینترنتی  

 

اقدامات حقوقی علیه کلاهبرداران اینترنتی :

-          در قدم اول شاکی ها باید به دادسرا ی جرائم رایانه ای در شهر خود مراجعه کنند

-          یا می توانند با مراجعه در سایت اینترنتی  فتا به آدرس:  www.cyberpolice.ir  کلیک کرده و در این بخش شماره و نشانی ، مشخصات و موضوع شکایت را به ثبت برسانند و در کمترین زمان پلیس فتا با شما تماس می گیرد و پیگیر موضوع  شما می شود .

مجازات در نظر گرفته شده  برای کلاهبرداران اینترنتی چیست :

مطابق ماده 67  قانون تجارت الکترونیک به طور صریح و مختصر  بنا بر تشخیص قاضی به مجازات از یک تا سه سال حبس و برگرداندن مال به صاحب مال و پرداخت جریمه نقدی محکوم می گردد

گرد آورنده: سهیلا سیَر  

آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید سوال حقوقی خود را از وکلای مجرب بپرسید؟

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.