مسدود شدن حساب چیست؟ | نحوه رفع انسداد حساب به دلیل جرایم اقتصادی

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • مسدود شدن حساب چیست؟ | نحوه رفع انسداد حساب به دلیل جرایم اقتصادی
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
مسدود شدن حساب چیست؟ | نحوه رفع انسداد حساب به دلیل جرایم اقتصادی

مسدود شدن حساب چیست؟ | نحوه رفع انسداد حساب به دلیل جرایم اقتصادی

مسدود شدن حساب بانکی به دلیل ضامن بودن وام گیرنده | مسدودی حساب از اداره ثبت | مسدودی حساب برای مهریه | چکار کنم حسابم مسدودم باز شه | مسدودی حساب برای چک

تام کروز
صفر تا صد مراحل رفع مسدودی حساب بانکی از طریق بانک و دادگاه

اشخاص حقیقی و حقوقی، بنا به علل گوناگونی اعم از انجام مبادلات تجاری، دریافت سود و شرکت در قرعه کشی‌های بانکی نسبت به افتتاح حساب در بانک اقدام نموده و از مزایای این حساب‌ها بهرمند می‌گردند. ولی بعضا حساب بانکی بنابه عللی مثل دستور قضایی منجر به مسدودی می‌شود.

در این شرایط رفع انسداد حساب بانکی با در نظر گرفتن دلیل آن از شرایط و مراحل ویژه‌ای برخوردار بوده که صرفا با رعایت آن شرایط و گذراندن آن مراحل می‌توان نسبت به رفع انسداد حساب بانکی اقدامات لازم را انجام داد.

در برخی مواقع امکان دارد حکم قضایی مبتنی بر اجرای مجازات برای فردی بوده باشد که مرتکب جرم شده است و حسب دستور بانک موظف به مسدود کردن حساب فرد مزبور بوده است که مصداق بارز آن اتهام فردی است که اقدام به پولشویی یا قاچاق ارز کرده است. 

در ارتباط با مواردی که حساب بانکی فرد بر اساس دستور مستقیم مراجع قضایی مسدود شده، منوط به آن است که دستور رفع انسداد حتما از طریق مرجع مربوطه به بانک مبنی بر رفع انسداد انجام گیرد. از این رو قصد داریم در این مقاله به بررسی شرایط، مراحل و مدت زمان رفع انسداد حساب بانکی بپردازیم. سپس در خصوص رفع انسداد حساب بانکی به خاطر جرایم اقتصادی توضیحاتی ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

منظور از جرایم اقتصادی

اعمالی که مجرمان به منظور کسب سود های کلان خود و مجموعه خود با وارد آوردن آسیب به نظام اقتصادی جامعه و بعضا دولت ‌ها مرتکب می‌گردند، جرایم اقتصادی محسوب می‌شوند. مهم‌ ترین آسیب جرایم اقتصادی، آسیب زدن به نظام اقتصادی ملت و جامعه است. این اشخاص در نتیجه جرم ارتکابی سود های کلانی را به دست خواهند آورد. 

جرایم اقتصادی در انواع گوناگون جرم صورت خواهد گرفت که عواقب تمامی این جرایم به وجود آمدن اختلال در نظام اقتصادی است. از جمله این جرایم می‌توان به پولشویی، ارتشا، ربا، قاچاق ارز و کالا و احتکار، ایجاد اختلال در بازار بورس و ایجاد مانع برای تولید کنندگان اشاره داشت.

هدف و آثار این قبیل جرایم چیزی به غیر از ویران سازی پایه‌ های پیشرفت جامعه با آسیب زدن به نظام اقتصادی نخواهد بود. بر همین اساس جرایم مزبور از جرایم غیر قابل گذشت و جزو جرایم محاربه به حساب می‌آیند و افراد مرتکب این جرایم نمونه بارز اشخاص منافق بوده که جزای آنها بر اساس قوانین جمهوری اسلامی اشد مجازات خواهد بود. 

افراد مرتکب جرایم اقتصادی به علت اعمال ضربه و آسیب که به طور مستقیم به اقتصاد تمام افراد جامعه مربوط می‌گردد، معمولا اشخاصی هستند که علیه امنیت داخلی کشور هم مشغول فعالیت هستند. حتی در صورتی که هدف اصلی آنها تنها کسب سودهای هنگفت باشد، در نهایت برای امنیت ملی تهدید بزرگی خواهند بود.

 به طور معمول جرایم اقتصادی از طرف اشخاصی که در دولت از موقعیت سیاسی برخوردار هستند صورت خواهد گرفت. به صورت کلی جرایم اقتصادی دربرگیرنده جرایمی از قبیل پولشویی، اختلاس، ارتشاء، فرار مالیاتی، قاچاق کالا، قاچاق ارز و طلا، احتکار، کلاهبرداری، اخلال در نظام صادرات و واردات، جرایم پولی و بانکی و جعل اسکناس و... است.

توقیف حساب بانکی چیست؟

توقیف یا مسدودی حساب بانکی به این معنا است که وجوه بانکی بازداشت شده است. به بیانی دیگر دارنده حساب بانکی از دسترسی یافتن به حساب خود منع شده و قادر به برداشت و پرداختی از محل خود نخواهد بود. یکی از عواملی که موجب می‌گردد حساب بانکی افراد مسدود شود حفظ حقوق طلبکار به منظور دستیابی به حقش است.

انسداد حساب بانکی یا به حکم مرجع قضایی و یا به دستور بانک مرکزی و یا به درخواست مشتری انجام می‌پذیرد. به موجب  ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی: «مرجع اجرا کننده رأی می‌بایست به تقاضای محکوم له به بانک مرکزی دستور دهد که لیست تمامی حساب‌ های محکوم علیه در بانک ‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری را به منظور توقیف به مرجع مذکور تسلیم نماید.»

با استناد به ماده ۱۵۱ قانون آیین دادرسی کیفری اصلاحی سال ۱۳۹۴، بازپرس تنها در موارد ضروری قادر بود به جهت کشف جرم یا رسیدن به دلایل وقوع جرم حساب‌ های بانکی افراد را با تایید رییس حوزه قضایی تحت کنترل قرار دهد. این مسئله در صورتی است که بر اساس قانون جدید نحوه اجرای محکومیت ‌های مالی، دادگاه‌ها در قبال تقاضای محکوم ‌له موظف به شناسایی حساب ‌های بانکی افراد خواهند بود.

علی‌ رغم دستور بانک مرکزی در برابر شناسایی و همچنین اعلام حساب‌ های بانکی افراد در بانک ‌ها، تحت بررسی قرار گرفتن حساب‌ های افراد در موسسات مالی هم بر ذمه بانک مرکزی است. هنگامی که فرد متقاضی خواهان تأمین خواسته به منظور توقیف حساب بانکی فرد باشد، قادر خواهد بود حتی قبل از اقامه دعوای اصلی، از طریق تأمین قرار دادن حساب بانکی اقدام به شناسایی و توقیف حساب‌های بانکی شخص نماید.

دلایل انسداد حساب بانکی

انسداد حساب بانکی افراد ممکن است بنا به علل متعددی صورت پذیرد که از اصلی‌ ترین این دلایل می‌بایست به موارد زیر اشاره داشت:

مقررات و قوانین داخلی بانک‌ ها: 

در شرایطی که حسابی از مشخصات ناقصی برخوردار باشد که یا هویت دارنده حساب معلوم نباشد، بانک اقدام به مسدود کردن حساب شخص مورد نظر خواهد کرد. علاوه بر این در شرایطی که یک حساب به مدت طولانی بدون گردش باشد بانک برای مسدود کردن آن حساب اقدام خواهد کرد. 

ضمانت وام: 

در شرایطی که یک فرد ضامن شخص دیگری به منظور دریافت وام و تسهیلات شود و شخص وام گیرنده تعهدات خود را عملی نکند، بانک به منظور مسدود کردن حساب ضامن اقدام نموده تا قادر به وصول طلب خود از محل آن باشد.

چک بلامحل: 

در شرایطی که شخصی اقدام به صدور چک بلامحل کند، برای مدت 7  سال از زمان آخرین چک برگشتی  حسابش مسدود خواهد گردید.

دستور مرجع قضایی: 

از جمله روش ‌های مسدود کردن حساب بانکی زمانی است که حق خواهان یا شاکی مورد تضییع واقع شده باشد. در این شرایط مرجع قضایی که امکان دارد شعبه بدوی یا تجدید نظر و یا حتی دادسرا باشد. این موضوع یکی از اقدامات تامینی از طرف مراجع قضایی است.

همواره شرایط به این ترتیب نبوده که مرجع قضایی در رابطه با مسدود کردن حساب بانکی به جهت تامین مخیر باشد. بلکه به موجب قانون بعضا مرجع قضایی مکلف به انسداد خواهد بود. 

به طور مثال: در آرایی که موضوع آن محکومیت سازمان طرف شکایات به پرداخت وجه در حق محکوم‌ له است و علاوه بر احضار و دریافت تعهد در قالب اجرای حکم، محکوم علیه از ایفای دستور اجتناب کرده باشد، دادرس اجرای احکام حق دارد بعد از پایان مدت یک ساله از زمان ابلاغ دستور اقدام به توقیف حساب محکوم علیه و همچنین پرداخت از آن به محکوم به کند. 

این مورد جزو اختیارات دادرس اجرای احکام محسوب می‌شود و به منظور توقیف حساب بانکی با رعایت شرایط ذکر شده در قانون لزومی به اخذ اجازه از شعبه صادره کننده دستور نیست. مراجع قضایی و اداری بنابه علل متعددی حساب افراد را مسدود خواهند کرد که در ادامه دلایل انسداد حساب افراد از طریق پلیس فتا، شورای حل اختلاف و اداره ثبت را توضیح خواهیم داد.

مسدود شدن حساب بانکی از طریق شورای حل اختلاف

بعضا مسدود شدن حساب بانکی به حکم شورای حل اختلاف و در اجرای قرار تامین علت و یا اجرای رأی قطعی شورای حل اختلاف صورت می‌پذیرد. در این شرایط ممکن است این سوال پیش آید که چطور حساب مسدود شده را باز کنیم؟

در پاسخ به این سوال بایستی بگوییم که رفع انسداد حساب بانکی از طریق شورای حل اختلاف فرقی با دادگاه ندارد و شخص متقاضی قادر است از طریق مراجعه حضوری به شورا نسبت به برطرف ساختن مشکل اقدام نموده و پس از اخذ نامه قضایی از شورا، در مرحله بعد به بانک مراجعه کند و با تقدیم نامه شورا و مدارک شناسایی نسبت به رفع انسداد حساب خود اقدام کند.

مسدود شدن حساب بانکی از طریق اداره ثبت

از طریق اداره ثبت هم می‌توان نسبت به انسداد حساب بانکی افراد اقدام کرد. لیکن لازم به توضیح است که در شرایطی شخص این امکان را دارد که از طریق اجرای ثبت خواسته خود را مطالبه کند و از این راه اموال شخص مقابل که مشمول حساب بانکی است را توقیف نماید که مسئله دعوی مستند به سند رسمی یا اسناد لازم الاجرا همچون چک باشد.

به عنوان مثال چنانچه زنی تصمیم به دریافت مهریه خود از طریق اجرای ثبت را داشته و از اجرای ثبت درخواست کند که حساب شوهرش را به منظور تامین خواسته مسدود کند این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود.

مسدود شدن حساب بانکی از طریق پلیس فتا

علت مسدود شدن حساب بانکی از طریق پلیس فتا به شرح زیر است:

  • از اطلاعات حساب فرد که در درگاه‌های جعلی (فیشینگ) وارد گردیده است پولشویی و کلاهبرداری صورت گرفته باشد.
  • فردی با برخوردار بودن شماره کارت شخص دیگری تصمیم به برداشت از حساب وی را داشته که با وارد نمودن اشتباه رمز دوم کارت منجر به انسداد می‌شود.
  • شکایتی از فرد در مراجع قضایی ثبت گردیده باشد و با حکم قاضی حساب وی مسدود گردیده است.

مراحل رفع انسداد حساب بانکی به خاطر جرایم اقتصادی 

رفع مسدودی حساب بانکی فرد در بیشتر موارد می‌بایست با دستور قضایی صورت بگیرد. با وجود این ناگفته نماند که علاوه بر مراجع قضایی، مراجع اداری همچون اداره ثبت هم ممکن است در رابطه با رفع انسداد حساب اقدام کند. 

به این منظور که از حسابی رفع انسداد حاصل گردد، بایستی در ابتدا موردی که منجر به انسداد گردیده است برطرف شده و رفع گردد. پس از آن باید از طریق مرجعی که حق دارد رفع انسداد را صادر نماید، نسبت به اخذ حکم رفع انسداد اقدام نموده و آن را به بانک مربوطه تقدیم کنید. بانک بعد از بررسی‌های مورد نیاز اقدام به رفع انسداد خواهد کرد.

 نکاتی که در این خصوص بایستی به آن توجه داشت به شرح ذیل است:

  • تقدیم کد 16 رقمی حساب مسدود شده به بانک مربوطه 
  • مراجعه به مرجع قضایی به منظور اطلاع از روند پرونده
  • مراجعه حضوری یا آنلاین به بانک. لازم به توضیح است که در مراجعه حضوری و دستی تنها می‌بایست به ادارات حقوقی بانک‌ها در تهران مراجعه شود.

رفع انسداد حساب از طرف دعاوی کیفری

دادگاه قادر خواهد بود وجه مورد شکایت را در حساب شخصی که از وی طرح شکایت شده است مسدود کند؛ که این مسئله در دادسرای جرایم رایانه ‌ای موقعی که در نقل و انتقالات اینترنتی مشکوکی صورت گرفته شود و شاکی خصوصی مسئله را مورد پیگیری و بررسی قرار دهد بیشتر متداول است. 

این موضوع در امور کیفری به منظور سرعت دهی به رسیدگی حضور هر چه سریع ‌تر متهم و صیانت از حقوق شاکی به خصوص در موقعی که شخص از وی طرح شکایت شده همچنان شناخته نشده است با حکم انسداد حساب از جانب دادسرا صادر خواهد شد؛ که این حکم به منظور اجرای حکم از طریق بانک و حساب مربوطه به کلانتری و اداره آگاهی از سوی دادسرای جرایم رایانه‌ای به پلیس فتا ارجاع داده خواهد شد.

در شرایطی که محکوم نسبت به پرداخت وجه اقدام کند و یا آنکه موضوع شکایت منتفی گردیده است و منتهی به قرار منع تعقیب شود، مرجع کیفری اقدام به رفع انسداد از حساب بانکی خواهد کرد.

در شرایطی که رفع انسداد حساب بانکی به علت گذشت شاکی باشد می‌توان به روش حضوری به شعبه مربوطه مراجعه کرده و لایحه خود را تسلیم کرده و درخواست رفع انسداد حساب را با در نظر گرفتن اینکه محکوم ‌له به کلیه حق و حقوق خود دست یافته است را کرد و یا می‌توان از محکوم له تقاضا داشت که این‌ کار را انجام داده و تقاضای رفع انسداد نماید.

البته ناگفته نماند که در برخی از شعبه‌ها امکان ارسال لایحه به روش اینترنتی هم وجود دارد. در صورتی که انسداد حساب از یک شعبه به غیر از شعبه ‌ای که وکالت دریافت کرده باشد می‌توان به روش اینترنتی لایحه ارسال نمود ولی در غیر این حالت اگر شعبه وکالت گیرنده حکم انسداد حساب را داده باشد، امکان پیگیری از همان شعبه وجود خواهد داشت.

رفع انسداد حساب بانکی از طریق دادگاه

مراجع قضایی از جمله شعب تحقیق دادسرای عمومی و انقلاب، دادگاه‌های حقوقی و کیفری، اجرای احکام دادگاه‌های حقوقی و دادسرای‌های عمومی و انقلاب این قدرت را دارند که در اجرای پاره ‌ای از مواد قانونی مانند: ماده ۱۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، مواد ۵ مکرر قانون صادر شدن چک ۱۳۵۵ با اصلاحات و الحاقات بعد از آن، نسبت به انسداد حساب بانکی افراد اقدام کنند.

پس از زایل گشتن دلیل یا موانع انسداد حساب، بایستی اقدام به رفع انسداد آن هم نمود که برای این کار باید نکاتی را در نظر داشته و حسب مورد به اداره حقوقی بانک مورد نظر هم مراجعه نمود. 

به منظور استعلام و پیگیری موردی حساب و رفع انسداد آن، تقدیم شماره‌ای ۱۶ رقمی از شعب بانک ‌های مورد نظر که در آن حساب دارید، لازم است به شعب بانک‌های تهران نیز مراجعه کنید. در جهت پیگیری جواب بانک‌ها در برابر نامه انسداد حساب بایستی به همان مرجع صدور نامه انسداد دادسرا یا دادگاه و یا اجرای احکام مراجعه کنید. 

به منظور رفع انسداد حساب بانکی در صورت لزوم یک یا دو بانک ضروری به روش دستی و بانک‌ های دیگر به روش سیستمی در طول یک ماه صورت می‌گیرد. 

نکته: به منظور رفع انسداد حساب بانکی در دعاوی حقوقی پیش از صدور حکم بایستی دفاعیات را فورا به قاضی مربوطه تقدیم نمود و در صورتی که انسداد حساب بانکی پس از صدور حکم و به علت پرداخت محکوم به باشد، بایستی فورا اقدام به پرداخت مبلغ نمایید تا حساب بانکی از حالت انسداد بیرون آید.

رفع انسداد حساب بانکی از طریق پلیس فتا

در شرایطی که حساب بانکی افراد از طرف پلیس فتا مسدود گردیده باشد و علت آن مرتفع گردیده باشد و یا دارنده حساب خواستار رفع علت باشد، دارنده حساب بایستی در ابتدا به بانک مراجعه نموده و شماره نامه و مرکز پلیس فتا که حساب وی از طریق آن مسدود گردیده است را از بانک اخذ نماید. 

پس از آن می‌ بایست سامانه پلیس فتا مراجعه نموده و با پیدا کردن شماره تلفن مرکز مورد نظر اقدام به رفع انسداد حساب بانکی خود کند.

سخن آخر 

رفع انسداد حساب بانکی به دلیل جرایم اقتصادی، به 2 صورت مراجعه به شعبه بانک و اقدام از طریق درگاه تقاضای رفع انسداد از حساب مسدودی امکان‌پذیر خواهد بود. از جمله شرایط رفع انسداد حساب بانکی می‌توان به اخذ رضایت نامه محضری، سپری شدن مدت 3 سال از صدور گواهی عدم پرداخت و اخذ نامه دستور رفع انسداد حساب بانکی از دادگاه یا شورای حل اختلاف صادر کننده حکم انسداد اشاره داشت.

آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید سوال حقوقی خود را از وکلای مجرب بپرسید؟

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.