مختومه شدن پرونده | پرونده چه زمانی در اجرا احکام مختومه می شود؟

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • مختومه شدن پرونده | پرونده چه زمانی در اجرا احکام مختومه می شود؟
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
مختومه شدن پرونده | پرونده چه زمانی در اجرا احکام مختومه می شود؟

مختومه شدن پرونده | پرونده چه زمانی در اجرا احکام مختومه می شود؟

مختومه شدن پرونده چیست؟ | پرونده مهریه (طلاق) چه زمانی مختومه می شود؟ | مختومه شدن پرونده چک | پروندم مختومه شده یا نه؟ | از کجا بفهمم پرونده مخنومه شده؟ |

تام کروز
ابلاغیه پرونده مختومه و مختومه شدن پرونده در کلانتری

برای اینکه یک دعوی در دادگاه مورد بررسی قرار گرفته و برای آن حکم صادر شود باید تشریفات خاص و مشخصی را طی کند. اما جهت برقراری عدالت و بررسی درست‌تر پرونده‌های قضایی امکان تجدید نظرخواهی، واخواهی و ... نیز برای طرفین وجود دارد. یکی از اصطلاحاتی که در حقوق برای پرونده‌ها به کار می‌رود مختومه شدن آن است و ما در این مقاله قصد بررسی مفهوم آن را خواهیم داشت با ما همراه باشید.

مختومه شدن پرونده به چه معناست؟

هنگامی که یک پرونده در مراجع قضایی مطرح می‌شود برای اینکه بتوان به آن رسیدگی نمود باید تشریفات خاصی نیز رعایت شود و در نهایت حکم نهایی صادر شود. طرفین دعوی نیز می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف همچون  تجدید نظرخواهی، واخواهی، فرجام‌خواهی و ... به حکم صادر شده اعتراض نمایند.

اما در صورتی که طرفین به حکم اعتراضی نکنند یا اعتراض آن‌ها نتیجه‌ای نداشته باشد حکم قطعی صادر خواهد شد. یکی دیگر از آثار قطعی شدن حکم، مختومه شدن آن است که در این صورت رسیدگی به موضوع توسط دادگاه خاتمه پیدا کرده و رسیدگی مجددی برای آن انجام نخواهد شد. 

دلایل مختومه شدن پرونده در دادگاه 

پس از اینکه با مفهوم مختومه شدن پرونده آشنا شدیم بهتر است بررسی کنیم چه عواملی می‌توانند باعث مختومه شدن شوند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این دلایل، تکمیل اطلاعات پرونده است که باعث خواهد شد رسیدگی به آن به صورت موقت یا دائمی در دادگاه خاتمه یافته و رای نیز صادر شود.

اما از دیگر دلایل مختومه شدن پرونده در دادگاه می‌توان به:

  • مرور زمان: در قانون برخی از جرایم شامل مرور زمان تعقیب و رسیدگی خواهد شد که پس از گذشت این مدت رسیدگی به این پرونده متوقف شده و پرونده نیز از طرف دادگاه مختومه اعلام خواهد شد. 
  • عدم صلاحیت دادگاه: هنگامی که یک پرونده به یک دادگاه ارجاع داده می‌شود که در صلاحیت رسیدگی آن نباشد قرار عدم صلاحیت صادر شده و دادگاه نیز موظف است پرونده را به دادگاه صالح ارجاع دهد. در برخی از موارد دادگاه پس از صدور قرار عدم صلاحیت پرونده را مختومه اعلام می‌کند.
  • ارجاع پرونده به مرجع بالاتر: از دیگر دلایلی که می‌تواند به مختومه شدن پرونده در دادگاه بیانجامد اتمام رسیدگی به پرونده در یک مرجع و ارجاع آن به مراجع بالاتر جهت بررسی بیشتر و صدور رای قطعی است. به عنوان مثال هنگامی که یک پرونده‌ کیفری در دادسرا مطرح می‌شود تا تحقیقات لازم برای آن انجام شود دادسرا نیز موظف است پس از تکمیل اطلاعات، پرونده را به دادگاه ارسال کرده و در نهایت پرونده را در دادسرا مختومه اعلام کند.

زمان مختومه شدن پرونده در دادگاه

همانطور که به آن اشاره شد دلایل مختلفی می‌تواند باعث مختومه شدن پرونده در دادگاه شود اما سوالی که در این خصوص به وجود می‌آید زمان مختومه شدن پرونده در دادگاه است به عبارتی باید گفت چقدر طول می‌کشد دادگاه یک پرونده را مختومه اعلام کند؟

در جواب این سوال نیز باید گفت زمان مختومه شدن پرونده در دادگاه بستگی به مرجع رسیدگی‌کننده آن دارد و نمی‌توان زمان مشخصی را در نظر گرفت. همچنین در مواقعی که مختومه اعلام شدن پرونده بستگی به مرور زمان مشخص شده در قانون یا تکمیل اطلاعات داشته باشد زمان مختومه اعلام شدن آن نیز بستگی به زمان طی شدن این روند خواهد داشت. 

پیامک مختومه شدن پرونده 

جهت پیگیری راحت ‌تر پرونده‌های قضایی و کیفری پیامکی مبتنی بر مختومه شدن پرونده برای طرفین ارسال خواهد شد. دریافت این پیامک گاهی به معنای صادر شدن رأی نهایی برای پرونده است و طرفین می‌توانند نتیجه صادر شده را در سامانه مشاهده کرده و از آن اطلاع یابند. همچنین گاهی این پیامک به معنی ارسال پرونده به مرجع کیفری یا قضایی بالاتر است و از این طریق به طرف مقابل اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آیا پرونده مختومه را می‌توان دوباره به جریان انداخت؟

پس از اینکه پرونده‌ای مختومه می‌شود یعنی رسیدگی به آن خاتمه یافته و رای نیز صادر شده است اما آیا امکان به جریان انداختن مجدد پرونده مختومه وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت بله می‌توان از طریق روش‌های مختلفی همچون تجدید نظرخواهی، واخواهی و ... پرونده مختومه را دوباره به جریان انداخت تا به آن رسیدگی شود.

همچنین می‌توان از طریق اعاده دادرسی کیفری نیز یک پرونده مختومه را به جریان انداخت و بر اساس قانون محکوم علیه و همسر و وراث قانونی و وصی وی در صورت فوت او می‌توانند درخواست اعاده دادرسی کیفری نمایند. 

سخن آخر 

مختومه شدن یکی از اتفاقاتی است که ممکن است برای پرونده‌های کیفری و قضایی بیوفتد که به معنای تکمیل اطلاعات پرونده و عدم رسیدگی مجدد به آن است.

مختومه شدن پرونده می‌تواند به دلایل مختلفی همچون طی شدن مرور زمان، عدم صلاحیت دادگاه و ارجاع پرونده به مراجع بالاتر اتفاق بیوفتد اما می‌توان از طریق تجدید نظرخواهی، واخواهی و اعاده دادرسی کیفری پرونده مختومه را دوباره به جریان انداخت. همچنین نمی‌توان زمان مشخصی را برای مختومه اعلام شدن پرونده در نظر داشت؛ زیرا این موضوع بسیار بستگی به مرجع رسیدگی‌کننده و پرونده مورد نظر دارد.

آیا میدانید در هر ساعت از شبانه روز میتوانید سوال حقوقی خود را از وکلای مجرب بپرسید؟

این مقاله را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.